[КНП «Черкаська міська інфекційна лікарня» ЧМР ]
Головна » 2017 » Липень » 27 » 28 липня - Міжнародний день хронічних вірусних гепатитів
9:32 AM
28 липня - Міжнародний день хронічних вірусних гепатитів

28 липня - Міжнародний день хронічних вірусних гепатитів

Щорічно 28 липня, починаючи з 2010 року Всесвітній Альянс боротьби з гепатитом за підтримки ВООЗ проводить заходи популяризації знань про вірусні гепатити для профілактики нових заражень серед населення. Метою заходів є підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, скринінгу, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, більше охоплення населення вакцинацією проти гепатиту В, її інтеграції в національні програми імунізації, привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям, що живуть з гепатитом В і С. У травні 2016 року 69 сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я прийняла три глобальні стратегії сектору охорони здоров’я, однією з яких є вперше в історії поставлені глобальні цілі боротьби проти вірусного гепатиту. Зокрема, до 2020 року пропонується знизити кількість нових випадків захворювання гепатитом В і С на 30%, скоротити смертність на 10%. Стратегія спирається на такі ключові підходи як розширення програм вакцинації від гепатиту А і В; запобігання передачі гепатиту В від матері до дитини; підвищення безпеки ін’єкцій, крові і хірургічних втручань; зниження шкоди для споживачів ін’єкційних наркотиків; розширення доступу до лікування гепатиту В і С.

Дані офіційної статистики свідчать, що в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит, особливо С, іноді називають "лагідним убивцею", а хронічні вірусні гепатити становлять серйозну медичну та соціальну проблему у зв’язку з широкою розповсюдженістю, а також високим ризиком розвитку цирозу та раку печінки як наслідків гепатиту.

Згідно з експертними оцінками, на сьогодні в світі зареєстровано 130-150млн. випадків хронічного гепатиту С. Щороку приблизно 700 тис. людей помирають від НСV- асоційованих захворювань печінки. Вірусом гепатиту В інфіковано до 2 млрд., приблизно 240 млн. мають хронічну форму захворювання, 685тис. помирають щороку від ускладнень гепатиту В - включаючи цироз та рак печінки. На жаль 2/3 усіх хворих на хронічні гепатити В і С проживають у країнах Східної та Центральної Європи. В Україні за даними ВООЗ близько 3 % населення інфіковано ВГС, проте дані епідеміологічного дослідження показують, що серед населення старше 15 років кількість хворих на ХГС становить 8,9%.

Захворюваність на хронічні вірусні гепатити В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем. Фахівцями різного рівня в області ведеться постійна та планомірна робота по профілактиці та лікуванню. Так, спостереження за хворими на хронічні вірусні гепатити, складовою якого є своєчасне обстеження та направлення на консиліум по призначенню противірусної терапії проводиться кабінетами інфекційних захворювань міст та районних центрів. Щоквартально оновлена інформація направляється до організаційно-методичного кабінету при комунальному некомерційному підприємстві «Черкаська міська інфекційна лікарня» Черкаської міської ради, де з 2009 року проводиться робота по формуванню обласного реєстру хворих на хронічні вірусні гепатити. Станом на 1 липня 2017року на обліку в обласному реєстрі хворих на ХВГ В і С перебуває 2 056 осіб, з них 48,7% (1002 особи) жителі м. Черкаси. Хворих на хронічний гепатит С – 1611 осіб, (830 (51,5%) жителі м. Черкаси), у тому числі 255 осіб з ко-інфекцією ХВГ С+ВІЛ (103 (40,3%) жителі м. Черкаси). Хронічний гепатит В – 413 осіб, з них 164 жителі м. Черкаси (39,7%); 12 з ко-інфекцією ХВГ В + ВІЛ, в т.ч. 1 житель м. Черкаси (8,3%). Хворих на ХВГ В+С – 32 особи, з них 8 жителі м. Черкаси; з ко-інфекцією ХВГ В+С+ВІЛ 8 осіб, з них 3 жителі м. Черкаси (37,5%).

 

З метою виконання Державної цільової соціальної програми в частині проведення противірусного лікування, з 2014 року медпрацівниками Черкаської інфекційної лікарні проводиться робота по призначенню та проведенню противірусної терапії препаратами, купленими за кошти державного бюджету. Всього станом на 1 липня 2017року проліковано 144 хворих на ХВГ С, в т.ч. 34 особи з ко-інфекцією ( + ВІЛ), з них 69 хворих отримували подвійну терапію: пегільований інтерферон-а та рибавірин, стійка вірусологічна відповідь (СВВ) досягнута у 55,9% пацієнтів. З 2016 року в протоколи лікування хронічного вірусного гепатиту С включено потрійну терапію з додаванням препарату прямої дії софосбувіру, на сьогодні вже 75 хворих отримали потрійну терапію із софосбувіром, СВВ досягнута у 95,4%. Продовжує лікування 19 хворих.

Отже, незважаючи на багаторічну відсутність достатнього фінансування, проблема вірусних гепатитів демонструє вдалий приклад організації високого рівня надання медичної допомоги хворим. Успіхи, досягнуті в цьому напрямку, включаючи практичні результати і наукові дослідження, відомі не тільки в Україні, але і в світі. Так, у 2016 р., згідно з даними ВООЗ, Україна увійшла в перелік країн з низьким та середнім рівнем доходу, де досягнуті значні успіхи в розширенні доступу до лікування ХГС, та отримала визнання на міжнародному рівні (в тому числі експертному) як країна з високою прихильністю до вирішення питань вірусних гепатитів (Європейська асоціація пацієнтів із захворюваннями печінки - ELPA).

Своєчасна діагностика та специфічне лікування є сучасними шляхами вдосконалення профілактики вірусних гепатитів. Дотримання протиепідемічного режиму, правил сучасної дезінфекції, стерилізації можуть убезпечити людей при виконанні медичних процедур. Безпечна сексуальна поведінка, проходження тестування, виконання правил особистої гігієни в змозі попередити тяжкі наслідки інфікування вірусними гепатитами.
Всеукраїнською благодійною організацією «Всеукраїнська асоціація громадського здоров’я» створено гарячу лінію з питань вірусних гепатитів 0800-50-33-10 (години роботи з 9.00 до 18.00). Операторами лінії виступають медичні працівники та люди, які перехворіли на гепатит.
 

 

Головний інфекціоніст Черкаської області С.Волгіна

Категорія: Корисно знати | Переглядів: 474 | Додав: DeanReed | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar