[КНП «Черкаська міська інфекційна лікарня» ЧМР ]
Головна » 2017 » Травень » 4 » Імунізація
4:20 PM
Імунізація

Імунізація - це відповідь на інфекційну загрозу

  • організацією охорони здоров’я в квітні проводиться Всесвітній тиждень імунізації.

Щодня стикаючись із великою кількістю людей на вулицях мегаполісів, здоров’я пересічного містянина повсякчас підпадає під небезпеку з боку таких інфекцій, як-от: ГРВІ, грип, кір, краснуха тощо.

Існують різні засоби захисту від неприємної перспективи "підхопити" інфекцію. Одним із них є імунізація, тобто підвищення імунітету людини.

Імунітет - це основа повноцінної життєдіяльності людини. Імунітет впливає на абсолютно всі сфери - і фізіологічні, і психологічні. Від стану імунної системи часто залежить і емоційний стан людини. Протягом всього життя, кожну хвилину людський організм піддається впливу навколишнього середовища. Завдяки захисним властивостям організму, які зумовлені імунітетом, людина й здатна протистояти цим хвороботворним мікроорганізмам.

Виділяють два види імунітету:

Вроджений імунітет - стійкий, він наслідується спадково, що пов’язано з біологічними властивостями організму.

Набутий імунітет – це захисні властивості організму, які виробляються протягом усього життя, цей вид імунітету обумовлений накопиченням імунної пам'яті, в основному має специфічну спрямованість.

Набутий активний імунітет виробляється після перенесеного захворювання. Набутий пасивний імунітет виникає внаслідок проведення вакцинації (введення в організм ослаблених збудників захворювання), а також введення сироватки (введення в організм людини готових антитіл). Набутий імунітет може бути довічним (наприклад, віспи, краснухи, кору) та тимчасовим - довгостроковим чи короткостроковим (від кількох тижнів до кількох років).

Імунізація (лат. іmmunis – вільний, звільнений від будь-чого) – найефективніший захист від інфекцій. Вона полягає у введенні заданого антигену в неагресивній формі, але в імуногенних дозах для індукції захисної імунної відповіді та формування імунної пам’яті.

Імунізація є одним з найуспішніших та ефективніших за вартістю медико-санітарних заходів. Вона дозволяє щорічно запобігати від 2 до 3 мільйонів випадків смерті. Імунізація захищає людей від таких хвороб, як дифтерія, кір, коклюш, пневмонія, поліомієліт, краснуха та правець, грип, менінгіт і рак (рак шийки матки і печінки).

Сьогодні рутинна (гарантована державою) вакцинація в Україні здійснюється проти десяти хвороб: туберкульозу, дифтерії, правця, коклюшу, поліомієліту, кору, краснухи, епідемічного паротиту, гепатиту В та Hib-інфекції.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), 24,7% смертей спровоковані інфекційними захворюваннями. Якщо говорити про дитячу смертність, то такі недуги спричиняють уже 63% смертей.

Україна - єдина країна на пострадянському просторі, яка впровадила та зберегла обов'язковість спостереження за дитиною в поствакцинальний період. У цьому аспекті важливі й догляд медика, пильна увага батьків та ретельне дослідження причин, якщо в поствакцинальний період у дитини проявилися якісь незвичайні реакції організму.

Імунізація є невід'ємним правом людини на здорове і повноцінне життя та найефективнішою зброєю у подоланні інфекційних хвороб.

Проте, навіть сьогодні більше 22 мільйонів дітей грудного віку не проходять повну вакцинацію, і більше 1,5 мільйони дітей у віці до п'яти років помирають від хвороб, які можна запобігати за допомогою існуючих вакцин.

Успішність імунопрофілактики підтверджується відсутністю випадків захворювання новонароджених на правець, зниженням захворюваності порівняно з періодом до щеплень на дифтерію в 88,8 разу, кір - у 598,1 разу, кашлюк - у 64 рази. Слід зазначити вплив імунізації на захворювання на краснуху, яка з початку її проведення зменшилася в 13,6 разу. Щеплення дітей до одного року проти гепатиту В також позитивно впливає на захворюваність, яка останніми роками знизилася вдвічі.

У Європейських країнах захворюваність на вірусний "гепатит В" в 10-15 разів нижче, ніж в Україні. Згідно із рекомендаціями ВООЗ, стратегія захисту проти окремих інфекцій, зокрема й гепатиту В, передбачає проведення обов'язкової імунізації дітей ще на першому році життя. До 2011 року більшість країн світу, а саме 171 країна, включили вакцинацію проти гепатиту В до Національних календарів щеплення. Відомо, що в 10% вірусний гепатит В переходить в хронічний, але у дітей до 1 року - в 70%-90% випадків. Хронічний вірусний гепатит В в 350 разів підвищує ризик життєво небезпечних уражень печінки (цироз та рак печінки) через 10-15 років. Усім цим хворобам можна запобігти саме завдяки вакцинації.

У наступне десятиліття близько 8 млн дитячих життів в Україні буде врятовано за рахунок імунопрофілактики, прогнозує міністерство охорони здоров'я України.

Що таке імунізація?

Імунізація допомагає захистити Вас від інфекційних захворювань. А також сприяє зниженню поширення захворювань і запобігає епідемії. У більшості випадків імунізація проходить у вигляді ін'єкцій. Препарат, який вводитися називається вакцина, а процес вакцинацією або імунізацією.

У вакцині, як правило, міститься невелика кількість ослаблених або мертвих форм мікроогранізмов або вірусів, які викликають захворювання. Такої кількості не достатньо для розвитку захворювання в дійсності. Але цілком достатньо для формування відповіді імунної системи коли виробляються антитіла. Згодом антитіла зможуть розпізнавати і атакувати подібні мікроорганізми або віруси при потораплянні в організм.

Іноді вакцинація не запобігає захворюванню повністю, але сприяє більш легкому перебігу.

Більшість працівників охорони здоров'я, дослідників у галузі медицини і професійних медичних організацій рекомендують дітям проходити вакцинацію. Вакцинація запобігає виникненню інфекційних захворювань, проти яких часто не існує лікування. В результаті такі захворювання можуть призводити до ускладнень і навіть настання смерті.

Для деяких людей існують протипоказання для вакцинації або, ж імунітет у них після щеплення не розвивається. Єдиним захистом таких людей від інфекційних захворювань може бути вакцинація інших людей. За умови якщо інші люди проходять вакцинацію, захворювання стає менш поширеним.

Організм реагує на вакцинацію, як правило, добре і якщо незначні ускладнення і виникають, то тривають вони не довго. Важкі ускладнення після вакцинації трапляються вкрай рідко.

Чому необхідно проходити вакцинацію?

* Імунізація може захистити Вас і Вашу дитину від небезпечних захворювань, а також сприяє зниженню поширення захворювань і запобігає епідемії.

* Пройти імунізацію набагато легше, ніж лікувати захворювання. Так, вакцини можуть викликати серйозні побічні ефекти, але в дуже рідкісних випадках.

* Вакцинація також необхідна для прийому на роботу або для поїздок в інші країни. Запитайте у лікаря щодо необхідності вакцинації як мінімум за 6 місяців до від'їзду.

* Жінці, яка планує завагітніти, необхідно проконсультуватися з лікарем щодо імунізації. Ті, хто проживають з вагітною жінкою, також повинні проконсультуватися з лікарем про доцільність вакцинації.

Вагітні жінки також можуть проходити вакцинацію, виключаючи такі:

- Вакцинація проти вітряної віспи.

- Вакцинація проти папіломавірусу людини.

- Вакцинація проти кору, паротиту, краснухи (КПК)

- Вакцинація проти грипу назальним спреєм (FluMist).

- Вакцинація проти натуральної віспи.

Категорія: Корисно знати | Переглядів: 82 | Додав: DeanReed | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar